Sukulent Bakımı

Sukulent Ne Kadar Sürede Büyür?

Sukulent Büyümesi

En popüler bitkilerden birisi haline gelen sukulent, estetik görselliğine sahip olması ile dekoratif olarak kullanılıyor. Dekoratif görselliğe sahip olan sukulent bitkisinin bakımının nispeten kolay olması ve kendi kendine yetebilme özelliğinin olması da bu denli yoğun şekilde ilgi görmesine yol açıyor. Popülaritesi ve en az onun kadar etkili olan zarif dekoratif görselliği nedeniyle herkes kendi sukulent bitkisini yetiştirmeyi arzulayabiliyor. Böyle bir durumda da en çok merak edilen konuların başında tabii ki sukulent büyümesi geliyor. Sukulentin doğru ve sağlıklı bir şekilde nasıl büyütüleceği, ne kadar sürede büyeyeceği doğal olarak merak edilebiliyor.

Sukulent Büyümesi Süresi

Sukulent bitkisinin yetiştirilmesi oldukça hassas bir süreçten oluşur. Bu sebeple de doğru ışığı alması, oda sıcaklığı ve sulama teknikleri gibi pek çok faktör büyüme sürecinde çok etkili olur. Tohumdan sukulent büyümesi süreci uzunca bir zaman dilimini kapsamaktadır. Doğru şekilde seçilen sukulent saksısı içerisine ekilecek sukulent tohumları doğru bakım ile 2 hafta içerisinde filizlenmeye başlar. Ancak bu filizlenme sürecinin ardından başlayacak ikinci genel bakım süreci biraz uzun olacaktır. Bu süreçte sukulent gübreleme, sulama gibi pek çok önemli detay söz konusudur. Doğru sukulent bakımı yapılması halinde sürecin kısaltılması gibi bir durum söz konusu olmasa da sürecin uzamamasını sağlayacaktır.

Filizlenmiş sukulent büyümesi süresi 1 yılı bulabilmektedir. Yarı gölge ve ılıman bir noktaya yerleştirilen sukulent bitkisi 1 yıl içerisinde hiç ellenmeden yavaş yavaş büyür. Bu ağır büyüme süreci içerisinde her ne kadar çiçek açmamış olsa da estetik ve dekoratif bir görsellik meydana getirebilir. Bu nedenle büyüme süreci de dekoratif amaçlı olarak kullanımı açısından son derece uygundur. Sukulent tohumunun ekilmesinden sonra hemen hemen 3 yıl sonunda çiçek açabilecek boyutlara erişebilir. Bu zamana kadar olan süreçte kendisine has yaprak yapısı ile dekoratif olarak bulundukları mekanlara değer katabilir. Bu uzun ve meşakkatli süreç sonunda sukulent çeşitlerine göre değişkenlik gösterecek biçimde farklı çiçekler açar. Bu şekilde hem verilen emeğin huzuru hem de büyüleyici görselliği ile büyük bir mutluluk kaynağı haline dönüşür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir