Sukulent Bakımı

Sukulent Ne Demek?

Sukulent Ne Demek?

Bahçe ve bitki bakımı konusunda günümüzde bazı bitkiler yoğun talebi ile yüksek popülariteye ulaşıyor. Bu tarz bitkilerden birisi olarak sukulent oldukça yaygın şekilde yetiştiriliyor olsa da hakkında bilinen çok fazla yanlış bilgi bulunmaktadır. Sukulent aslında kaktüs familyasından olan bir bitki türüdür. Kavramsal olarak öz ve suyu olan anlamını taşır. Bununla birlikte kendi altında çok geniş bir aileye/türe sahip olan çok dayanıklı bir bitki türüdür. Çok kolay bakıma sahip olsa da bazı detay noktalara dikkat edilmesi de oldukça önemlidir. Gerekli olan hassasiyetlere dikkat edilmesi durumunda bakımı oldukça kolay bir şekilde gerçekleştirilebiliyor. Minimal yapısı sayesinde her ortamda rahatlıkla yetiştirilebiliyor. Doğru toprak seçimi durumunda oldukça kolay bir şekilde bakıma sahiptir. Böylelikle herkesin rahatlıkla yetiştirebileceği bir bitki türü olması da şirin ve estetik görünümü kadar oldukça yoğun şekilde tercih edilmesine neden oluyor.

Sukulent Çeşitleri Nelerdir?

Sukulent bitkisi oldukça geniş çeşitliliğe sahip olan bir bitki türüdür. Genel olarak dikensiz kaktüs olarak isimlendiriliyor olsa da tam manasıyla bir kaktüs değildir. Aksine kaktüs familyasından bir türdür. Sukulentler yetiştirildikleri ortamlara göre şekil alabilme kabiliyetine sahiptir. Bu nedenle de yetiştirileceği ortama uygun olan türünün tercih edilmesi büyük bir önem taşır. Bu çerçevede en yaygın olarak bilinen türlerinden birisi de aloe’dir. Ayrıca echeveria, aeonium, adromischus, sansevieria, tillandsia, gasteria, kalanchoe gibi daha pek çok farklı çeşidi bulunur. Kapalı mekan, gün ışığı alma durumu, mevsimsel koşullar, açık mekan ve daha pek çok farklı dip detay sukulent çeşitlerinin seçimi yapılmalıdır. Bu şekilde hem canlı ve sağlıklı hem de uzun ömürlü bir sukulent bitkisine sahip olunabilir.

Dekoratif Süsleme Nasıl Yapılır?

Dekoratif sukulent bitkisi ile her ortama yeşilliği en özel bir şekilde yansıtabilirsiniz. Bu şekilde ofis, ev ve bahçeler için oldukça estetik bir bitki yetiştirebilme imkanına sahip olunabiliyor. Birbirinden farklı saksı tiplerinde, zengin çeşitleri ile herkesin göz zevkine hitap edecek sukulentler yetiştirilebilir. Özel süsleme detayları ile birlikte kişiye özel bir sukulente sahip olunabiliyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir