Sukulent Bakımı

Sukulent Köklendirme Nasıl Yapılır?

Sukulent Köklendirme Nasıl Yapılır?

Eşsiz görüntüye yol açan muazzam çiçekler açan sukulent bitkisi, son zamanlarda ofis, işyeri ve hatta evlerin en popüler bitkilerinden birisi haline geldi. Günümüzde herkes sukulent bitkisini yetiştirmek ve oluşturacağı etkileyici görsellik ile dekoratif bir etki sağlamayı hedefliyor. Bu nedenle sukulent bitkilerine oldukça yoğun bir talep bulunuyor. Bu durumda sukulent bitkisi olan kişilerden sukulent çoğaltma işlemi sıklıkla talep ediliyor. Bu yüzden de sukulent köklendirme işlemi de son zamanların en çok merak edilen konularından birisi haline geldi. Her bitki türü için çoğaltma işlemi uygulanabiliyor. Kök veya yaprak alındıktan sonra köklendirmeye tabii tutulur ve ekilir. Bu şekilde sukulent bitkisinin çoğaltılması sağlanmış olur.

Sukulent bitkisinin çoğaltma işlemi için sukulent köklendirme işleminin doğru şekilde uygulanması gerekmektedir. Sukulent bitkisinin köklendirme işlemi için öncelikli olarak mevcut sukulent bitkisinden doğru şekilde parça alınması gerekmektedir. Sukulent bitkisinden kök almak için öncelikli olarak sukulent bitkisinin alt yaprakları kopartılmalıdır. Alt kısımdaki yapraklar kopartılırken mutlaka parça kalmamasına dikkat edilmelidir. Daha sonra sukulent bitkisi bu kısımdan kesilir. Kesme işleminden sonra köklenme işlemine alınmalıdır.

Sukulent ne kadar sürede köklenir?

Sukulent bitkisinin köklenme işlemi için sukulent toprağı veya nemlendirilmiş bir toprak kullanılabilir. Kopartılan yapraklar ve kesilen kısım bu toprak üzerine koyulmalıdır. Bu köklenme işlemi için sabırlı olunmasında fayda vardır. Zira sukulent köklendirme işlemi ortalama olarak 2 haftalık bir periyodu kapsayabiliyor. 2 haftanın sonunda nemli toprakta bekletilen sukulent yapraklarında kök salımı gözle görülmeye başlanır. Bu kök salınımı ile birlikte kopartılmış olan yaprak kısımlarında çürüme oluşmaya başlar. İşte bu aşamada ekim zamanı gelmiş demektir.

Kök salan sukulent bitkisi uygun özelliklere sahip olan sukulent toprağına ekilmelidir. Ekim işleminden sonra her bitkide olduğu gibi can suyu verilmesi bu işlemde söz konusu değildir. Köklendirilerek, ekilen sukulent bitkisinin kesinlikle su verilmemesi gerekmektedir. İlk 24 saat boyunca su verilmemesi bitki kökünün toprağa alışabilmesini sağlamak açısından çok önemlidir. İlk 24 saatlik süre dolduktan sonra sukulent bakımı için uygun olan miktarda sulama işlemine tabii tutulabilir. Bu şekilde yepyeni bir sukulent bitkisine daha sahip olunabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir