Sukulent Bakımı

Sukulent Familyası Nedir?

Sukulent Familyası

Modern yaşam alanlarında daha doğal ve daha otantik bir atmosferi yakalamak isteyenlerin ilk tercihi sukulent bitkisi oluyor. Her geçen gün daha popüler hale gelmesiyle herkesin tanıdığı ve bildiği bir bitki haline gelen sukulent, estetik görüntüsüyle dikkat çekiyor. Bulunduğu her noktaya ve her mekana özel bir hava ve değer katan sukulent bitkisi, pratik bakımıyla da dikkat çekiyor. Bu gibi özellikleri de evinde, işyerinde ya da ofisinde bitki yetiştirmek isteyenlerin ilk tercihi olmasına neden oluyor. Sukulent bitkisi toplum genelinde dikensiz kaktüs olarak bilinmektedir. Pek çok kişi bu adı görselliğinden dolayı aldığını düşünüyor olsa da sukulent familyası aslında bir kaktüs familyası üyesidir. Yani bir tür kaktüstür.

Yapısal özellikleri etli yaprakları ve tahta yapısı ile son derece şık ve zarif bir görsellik meydana getiriyor. Üzerinde kaktüs familyasının diğer üyeleri gibi dikenleri olmaması da görüntüsünün daha da cezp edici olmasına vesile oluyor. Sukulent familyası içerisinde birbirinden farklı pek tür bulunmaktadır. Neredeyse her mekanda görülebilen sukulentlerin her birinde farklı bir yapısal form gözlemlenebiliyor. Bu farklılıklar ise sukulent familyasındaki farklı türlerin mevcut olmasından kaynaklanmaktadır. Yani her biri bir sukulent olsa da türleri birbirlerinden farklıdır.

Sukulent Çeşitleri Neler?

Sukulent familyası oldukça geniş bir çeşitliliğe sahiptir. Sukulentler temel olarak yetiştirilmekte olduğu ortamın özelliklerine göre şekil alır. Bu özelliği de oldukça geniş bir çeşitliliğe sahip olmasına neden oluyor. Sukulent çeşitleri oldukça geniş bir listeye sahip olduğundan, her birinin kendisine has özellikleri bulunur. Ancak sukulent çeşitleri arasında bazıları toplum genelinde oldukça yaygındır. Bu hususa en iyi örneklerden birisi de “Aloe” isimli türüdür. Bunun dışında Peperomia, Crassula, Echeveria, Aeonium, Senecio, Tillandsia gibi türleri de yaygın olarak biliniyor. Bu familyadaki tüm türler doğal olarak Latince adlara sahiptir. Dolayısı ile yeni başlayanlar için çok karmaşık gelebiliyor. Ancak sukulent bitkisinin her bir çeşidinin hem görsel açıdan hem de özellikler açısından farklı niteliklere sahip olması aslında kolay bir şekilde ayrıştırılabilir olmasını sağlıyor. Bu şekilde çok daha kolay biçimde türleri birbirlerinden ayırt edilebiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir