Kaktüs Bakımı

Kaktüs Toprağı Nasıl Olmalı

Kaktüs Toprağı Nasıl Olmalıdır?

Modern yüzyılda hayatın her noktasında bitki yetiştirmede en çok tercih edilen bitki türlerinin başında kaktüs geliyor. Çöllerin en temel simgesi olan kaktüsler, günümüzde evlere ve ofislere dekoratif bir değer kazandırıyor. Son derece natürel ve aynı zamanda da şık bir detay kazandıran kaktüsler, ayrıca zahmetsiz bir bakıma ihtiyaç duyar. Sürekli ve düzenli olarak ilgi gösterilmesi gibi bir bakım yaklaşımının söz konusu olmasına gerek bulunmuyor. Ancak böyle bir durumun sağlanabilmesi için en baştan gerekli koşulların oluşturulmuş olması gerekiyor. Yani bir kaktüsün yaşaması için en uygun koşulları başta yapılacak doğru seçimlerle sağlamak mümkün olur. Baştaki bu seçimlerin en başında da kaktüs toprağı geliyor.

Kaktüs Toprağı Nasıl Seçilir?

Kaktüs, bir çöl bitkisi olarak çöldeki aşırı susuzluğa karşı yüksek dayanıklılık özelliğine sahiptir. Bu açıdan yaşam alanlarında yetiştirildiğinde çok daha az bakımla bile çok sağlıklı bir şekilde yetişebiliyor. Ancak bu aşırı susuzluğa alışkan olan yapısına karşı mutlaka uygun olan toprağı kullanmak gerekiyor. Kaktüs toprağı seçiminde kaktüsün ihtiyaç duyduğu su tutma, su filtreleme ve tabii ki besin değerlerine sahip olacak şekilde seçilmelidir. Kaktüs, suyu kendi içinde tutabilme özelliğine sahip olan bir bitki olduğundan, ev bitkilerinde sıklıkla tercih edilen torf toprak, kaktüste tercih edilmemelidir. Torf toprak kullanılması halinde bitkide aşırı seviyede çürüme söz konusu olabilir.

Kaktüs toprağı, mutlaka bitkinin köklerinin rahat hareket edebileceği bir yumuşaklığa sahip olması gerekir. Çölde kum gibi çok yumuşak bir alanda büyüyen kaktüsün, bu standardı sağlayacak bir toprak yapısına sahip olması gerekir. Bu açıdan tüm kaktüs türleri için ince kumlu toprakların tercih edilmesi gerekir. Perlit değeri yüksek, özel kaktüs kumları tercih edilebilir. Kalın ve ince kum karışımı sayesinde kaktüsü suladığınızda suyun kolayca süzülebilmesini sağlayabilirsiniz. Ayrıca kaktüsün köklerinin alışık olduğu yumuşak yapıyı da sağlayarak, köklerin toprak içerisinde olması gerektiği gibi rahatça hareket edebilmesini sağlayabilirsiniz. Kaktüs kumu ve kaktüs toprağı karıştırılarak, elde edilecek toprak tüm kaktüs türleri için hem en sağlıklı hem de en verimli toprak çeşidi olacaktır. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir