Kaktüs Bakımı

Kaktüs Saksısı Nasıl Olmalıdır?

Kaktüs Saksı Seçimi

Kaktüs, gündüzleri 40’lı ve hatta üzerindeki sıcaklık değerlerinin söz konusu olduğu geceleri ise dondurucu havaların etkili olduğu çöllerin bitkisidir. Dikenli yapısıyla çöl denilince güneş ve kumdan sonra ilk akla gelen şey kaktüs olur. Ancak günümüzde kaktüs birbirinden farklı yüzlerce türü ile yaşam alanlarının da en temel detaylarından birisi haline gelmiştir. Yaşam alanlarında ve ofislerde yaygın olarak tercih edilen kaktüs, en temel iç mekan saksı bitkilerinden birisidir. Ancak mevcut yaradılış özellikleri vesilesi ile kaktüs bakımı hususunda hassas bir şekilde hareket edilmesi gerekir. Çok kolay bakıma sahip olsa da en baştan doğru koşulların sağlanması gerekir. Bu doğrultuda da en önemli detayların başında kaktüs saksısı seçimi geliyor.

Doğru Kaktüs Saksısı Seçimi

Evde veya ofiste kaktüs yetiştirmeye karar verdiğinizde kaktüs saksısı seçimi konusunda fazlasıyla seçici ve dikkatli hareket etmeniz çok önemlidir. Buna göre kaktüs için saksı seçimi sırasında saksının geçirgen yapıya sahip olmasına dikkat etmeniz gerekir. Yani drenaj özelliğine sahip olan saksıları tercih etmeye özen göstermeniz gerekir. Zira kaktüs aşırı sulamaya uygun olmayan bitkilerdir. Suyun geçirgen topraktan yavaş yavaş alt kısımdan fazla suyunu atabiliyor olması gerekir. Aksi halde kaktüsün sararmasına ve hatta tamamen çürüyerek, ölmesine bile neden olabilir. Bu yüzden drenaj özellikli saksılar, kaktüsler için en iyi seçimler olacaktır.

Kaktüs saksısı seçimi sırasında saksı boyutu konusunda ise daha özgürce hareket edebilme imkanınız bulunuyor. Çok büyük veya çok geniş bir saksı seçilmesi gibi bir zaruriyet bulunmuyor. Burada önemli olan kaktüs türü için seçilen saksıda bitkinin türlerinin iyi ve rahat bir şekilde yerleşim sağlayabileceği büyüklüğe sahip olmasıdır. Kökleri rahatlıkla yerleştikçe çok büyük boyutlu bir saksıya gerek olmaz. Ancak ortalama 18 aylık periyotlarda(türüne göre değişebilir) toprak ve saksı değişimi yapılması gerekir. Zira bu süreçte 1 boy büyüme kaydederek, saksının küçük gelmesi gibi bir durum söz konusu olabilir. Bu şekilde büyümesine bağlı kalabalıklaşan ve genişleyen köklerinin çok daha serbest bir şekilde hareket edebilmesi de sağlanmış olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir