Kaktüs Bakımı

Kaktüs radyasyon emici midir?

Kaktüs radyasyon emer mi?

Kaktüs, çöl ile bağdaştırılmış bu bitki, modern çağda hayatımızın her alanında yaygın bir şekilde kendisine yer buluyor. Dünyanın her yerinde dekorasyonda bitki kullanımında kaktüs birinci tercih oluyor. Bakımının zahmetsiz olmasının dışında kaktüse ithaf edilmiş pek çok özellikte, yaygın olarak yetiştirilmesinde önemli etki oluşturuyor. Günümüzde kaktüs ile ilgili bilinen en temel bilgilerin başında su tutuyor olması ve çok fazla suya ihtiyaç duymuyor olmasıdır. Nitekim çölde yetişebilen nadir bitki türlerinden birisi olması da bu özelliğini pekiştiriyor. Bununla birlikte kaktüs radyasyon konusunda da önemli bir emici olduğu yönünde bilgiler bulunmaktadır.

Modern çağda elektronik cihazların hayatımızın her alanın işgal etmesi, düşük veya yüksek sürekli radyasyon etkisine maruz kalmamıza neden oluyor. Hayatımızda önemli bir yer tutan ve artık vazgeçilemez duruma gelen elektronik cihazların yaydıkları radyasyona karşı önlem arayışı da doğal olarak had safhada bulunuyor. Bu çerçevede pek çok kişi hem dekoratif olması hem zahmetsiz olması hem de radyasyon emiciliğinin yüksek olduğu gerekçesi ile ev ve ofislerinde kaktüs yetiştiriyor. Ancak bu aşamada kaktüs radyasyon ilişkisinde dikkat edilmesi gereken en temel husus, bilimsel kanıtının henüz olmadığıdır. Yani kaktüsün radyasyon emiciliği şeklindeki özelliği konusunda bilim dünyasında da henüz farklı görüşlerin tartışması devam ediyor.

Kaktüs radyasyonu emer mi?

Kaktüslerin bir ortam içerisindeki tüm radyasyon seviyesini nötr duruma getirebilme gibi bir gücü bulunmadığı biliniyor. Ancak önemli bir radyasyon emici olduğu yönünde görüşler bulunmaktadır. Bu görüşler arasında özellikle çok büyük boyutlara sahip olan kaktüs türlerinin radyasyon emilimi konusunda son derece başarılı olduğudur. Özellikle de büyük boyutlu kaktüslerin üzerinde yer alan dikenlerinin hava üzerinde ortaya çıkan elektriklenmeyi kendisine çekebilme özelliğine sahip olduğu tezi bulunmaktadır. Bu tez doğrultusunda da kaktüsün havadaki radyasyonu emebilme fonksiyonuna sahip olduğu görüşü ortaya çıkıyor. Hatta kaktüsün ve tabii ki dikenlerinin boyutu ne kadar büyük olursa o kadar çok radyasyon emebilme özelliğine sahip olduğu belirtilir. Kaktüs radyasyon bağıntısı kapsamında havadaki radyasyonu emerek, topraklama gerçekleştirmektedir.

Kaktüs radyasyon emme özelliğinin mevcut olmasına ilişkin iddialar ağırlıklı olarak yüksek su oranına sahip olmasından ileri gelmektedir. Suyun radyasyonu emme konusunda oldukça etkili bir araç olmasından dolayı yüksek su tutma özelliğine sahip olan kaktüslerinde böyle bir özelliğe sahip olduğu görüşü hakim olmuştur. Bilindiği üzere kaktüslerin türlerine göre değişkenlik gösteriyor olsa da ortalama olarak 85% oranındaki kısmı sudan oluşur. Bu denli yüksek su hacmine sahip olmasından dolayı da çok uzun yıllar çöl gibi çok yüksek sıcaklık derecelerinin altında yetişebilme ve yaşayabilme özelliğine sahip olmuştur. Bu yüzden de kaktüsler her zaman çöl atmosferiyle bağdaştırılmaktadır. Hatta su ihtiyacının karşılanması noktasında çöllerde kaktüsün çok hayati bir rolünün olduğu da bilinmektedir.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir