Kaktüs Bakımı

Kaktüs Meyvesi Nasıl Yenir?

Kaktüs meyvesi nasıl yenir?

Yüzlerce yıldır tüketilmesine karşın son zamanlarda adından yeni söz ettirmeye başlayan kaktüs meyvesi için pek çok farklı isimde kullanılıyor. Pek çok coğrafyada “Dikenli İncir”, “Frenk Yemişi” ve “Hint İnciri” gibi farklı isimlerde bilinmektedir. Kendisine has lezzetiyle herkesin damak zevkine hitap eden kaktüs meyvesinin ülkemizde de yetiştirilmektedir. Son zamanlarda çok popüler olmasıyla beraber nasıl tüketileceği de çok merak edilmeye başlandı.  Son derece faydalı bir içeriğe sahip olmasından dolayı da düzenli olarak tüketilmesi uzmanlar tarafından da tavsiye edilmektedir. Şifa kaynağı olan ve inanılmaz faydalara sahip olan kaktüs meyvesinin yapısal özellikleri biraz farklı olduğundan nasıl yeneceği de merak ediliyor.

Kaktüs Meyvesi Nasıl Tüketilir?

Kaktüs meyvesinin dikenli ve sert yapısı nedeni ile nasıl yenileceği merak ediliyor. Özellikle de pek alışkın olunan bir meyve olmamasından mütevellit, hangi kısımlarının nasıl yenileceği merak ediliyor. Kaktüs meyvesi son derece yüksek su içeriğine sahip olduğu gibi oldukça tatlı lezzetiyle de çok keyifli bir meyve tüketimi sağlıyor. Dikenli yapıya sahip olan dışındaki kabuk kısmının soyulması gerekmektedir. Diken kısımları ele batmadan soymak için bıçak yardımıyla dikenlerinin temizlenmesi önerilir. Daha sonra dış kabuğu yine bıçak yardımıyla soyulmalıdır. Daha sonra küçük küçük doğrayarak, tüketimi gerçekleştirilebilmektedir.

Kaktüs meyvesi tüketiminde farklı alternatifler kullanılabilir. Özellikle de kaktüs meyvesi soyulup, temizlendikten sonra çeşitli ürünler ile birleştirilerek, lezzetine lezzet katılabilir. Böylelikle çok daha keyifli bir şekilde tüketimi gerçekleştirilebilmektedir. Egzotik bir meyveye sahip olan kaktüs meyvesinin lezzetine lezzet katmak için yoğurt ve bal gibi ürünler ile karıştırılarak tüketiminin gerçekleştirilmesi de mümkündür. Özellikle tadının yetersiz gelmesi durumunda bu tip meyveler ile kolay bir şekilde lezzetinin çeşitliliğe ulaşması sağlanabilmektedir.

Bununla birlikte kaktüs meyvesi tüketimiyle ilgili olarak dikkat edilmesi gereken en temel husus çekirdekleridir. Zira bu meyveyi daha önce tüketmemiş olan kişiler ağırlıklı olarak çekirdeklerini de ayırmakla uğraşıyor. Ancak kaktüs meyvesinin kendisine has lezzet ve yapısı nedeni ile çekirdekleri temizlenmeden, çekirdekleri de tüketilebiliyor. Çekirdekleri kendisine has bir lezzet dokusu ortaya çıkartıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir