Kaktüs Bakımı

Kaktüs inciri / Frenk Yemişi Nedir?

Frenk Yemişi Nedir ?

Frenk yemişi olarak bilinen bu meyve aslında Türkiye’de de özellikle batı ve güney bölgelerinde çok iyi bilinen ancak farklı isimle tanınan bir meyve türüdür. Son derece sıra dışı görselliğe ve tada sahip meyve türlerinden birisidir. Frenk yemişi veya diğer yaygın bilinen adıyla kaktüs inciri meyvesi, adından da anlaşılacağı üzere bir kaktüs meyvesidir. Çok farklı olan görüntüsüyle herkesin merakını cezp edebilme özelliğine sahiptir. Yapısal özelliklerinin incire benziyor olması nedeni ile de bu isimle anılmaktadır.

Kaktüs İnciri Özellikleri Nedir?

Frenk yemişi olarak da bilinen kaktüs inciri meyvesi, kendisine has lezzetiyle çok özel meyve türlerinden birisidir. Kaktüs meyvesi olmasının tüm özelliklerini yapısal özelliklerinde hissettirmektedir. Zira son derece dikenli bir görünüme sahip olan meyve üzerinde tıpkı gülde bulunan dikenler gibi oldukça sivri ve büyük dikenler bulunmaktadır. Bu dikenli meyve türü dikenleri nedeniyle hem toplanmasında hem de yenmesinde fazlasıyla zorluk yaşatabiliyor. Tabii ki içeriğinde gizlemiş olduğu son derece özel ve hayranlık uyandırıcı lezzeti dolayısıyla hem toplamada hem de yemede birbirinden farklı pratik yöntemlerde geliştirilmiştir.

Frenk İncirinin Faydaları

Kaktüs inciri dikenli yapısının aldığında gizlediği lezzetinin dışında insan sağlığı için çok önemli faydaları da barındırmaktadır. Buna göre kanıtlanmamış olsa da insan vücudundaki pek çok soruna karşı önemli faydalar sağladığı da belirtilmektedir. Frenk yemişi düzenli olarak tüketildiğinde sindirim sorunları yaşayan kişilerin sindirim sistemini dengeye kavuşturduğu belirtiliyor. Bunun dışında diyabetle mücadele eden kişilerin karşılaştıkları semptomların baskılanması hususunda da önemli etkileri olduğu belirtiliyor. Kolesterol dengesinin sağlanmasında da güçlü etkileri olduğu belirtiliyor. Bunun dışında gün boyunca karşılaşılan olaylar dolayısıyla vücutta yaşanan fiziksel ve ruhsal yorgunluk ve gerginliği de atmada fazlasıyla etkili olabildiği biliniyor. Sinirlilik, yorgunluk ve stres etkilerini tümüyle ortadan kaldırabilmeye yardımcı oluyor. Bununla birlikte harici olarak uygulanması durumunda da insan için çok önemli faydaları bulunuyor. Özellikle de saç ve cilt bakımı noktasında güzellik uzmanları tarafından Kaktüs inciri kullanımı son derece yoğun şekilde gerçekleştiriliyor. İçeriğinde bulunan C vitamini değerlerinin çok yüksek seviyede olmasından dolayı vücut bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinde de takviye oluşturuyor.

2 thoughts on “Kaktüs inciri / Frenk Yemişi Nedir?

 1. Beyza dedi ki:

  Dış mekanda kullanıma uygunmudur

  1. admin dedi ki:

   Merhabalar

   Evet uygundur.

   Sağlıklı günler dileriz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir