Kaktüs Bakımı

Kaktüs Çiçeği Ne Zaman Açar?

Kaktüs çiçeği ne zaman açar?

Çok eskiden beri her alanda bakılan kaktüsler, son zamanlarda iç mekan dekorasyonun en popüler parçalarından birisi oldu. Bu nedenle de kaktüs yetiştirme konusundaki bilgiler, pek çok kişinin en çok merak ettiği konulardan birisidir. Kendisine has görüntüsü ve çiçekleri ile birlikte son derece hoş bir görüntü ortaya çıkartıyor. Evde ve ofiste oldukça şık bir görüntü ortaya çıkartıyor. Kaktüs bitkisi, son derece hoş bir görüntü ortaya çıkartıyor. Ancak dikenli yapısıyla çok sert bir görünüme sahip olan kaktüs çiçeği oldukça naif bir yapıya sahiptir.

Birbirinden farklı yüzlerce türü bulunan kaktüs, çok kolay bakıma ihtiyaç duyar. Özellikle günlük yaşam koşturması içerisinde gün aşırı bitkilerini sulamayı unutan veya vakit ayıramayanlar için birebirdir. Zira yüksek su tutma özelliği sayesinde kaktüsün günlük olarak sulanmasına gerek bulunmaz. Öyle ki kış aylarında haftada yalnızca 1 defa bile sulayarak, yaz ayları geldiğinde çiçeğini sağlıklı bir şekilde açması sağlanabilir. Yazın sulama aralığı biraz daraltılarak, haftada 2-3 defaya çıkartılabilir. Burada önemli konu toprağının nemli olup, olmadığıdır. Toprağı nemliyse sulamaya gerek olmaz ama nemli değilse sulanmalıdır. Bu şekilde kaktüs çiçeği dönemi geldiğinde çiçeklenmeye başlar.

Kaktüs ne zaman çiçek açar?

Doğal yapıları gereğince kaktüsler yıl boyunca yalnızca bir defa çiçek açar. Kaktüs çiçeğinin açmasından sonra ise yaşama ömrü yalnızca 4 haftaya kadar çıkabilmektedir. Kaktüsler yavru olduğu dönemlerde çiçek açamaz. Bir kaktüsün çiçek açabilmesi için mutlaka yetişkin dönemine gelmiş olması gerekiyor. Bu durumda kaktüs bakımının son derece hassas ve sabır gerektiren bir yapıya sahip olmasına neden oluyor. Kaktüs bitkisi ilkbaharın gelmesiyle birlikte güneş ışınlarının besleyici etkisi ve hava sıcaklığının uygun koşullara gelmesiyle birlikte çiçeklenmeye başlar. İlk başlarda küçük tomurcuklar halinde çiçekleri baş veren kaktüs, çok hızlı bir şekilde çiçeklerini açar. Çiçeklerinin rengi ise kaktüs türüne göre değişkenlik göstereceğinden, ne renk çiçekler açacağını belirleyebilmek mümkün değildir.

Bazı kaktüs türleri bol bol çiçek açtıktan sonra kendiliğinden çiçeklerini döker. Ancak yaz sezonu bitmeden bir kez daha bazen aynı oranda bazen de daha az miktarda yeniden çiçek tomurcukları verir ve kısa süre içerisinde yine rengarenk çiçekler açar. Bu şekilde kaktüs çiçeği görebilmek ve vereceği mutluluğu deneyimleyebilmek için mutlaka zahmetsiz olsa da bakımı konusunda ihtimamlı hareket etmek çok önemlidir.

Kaktüs çiçek açtıktan sonra 4 haftalık bir ömre sahiptir. Bu süre dolduğunda çiçekleri solar ve dökülmeye başlar. Bu andan itibaren halk arasında yaygın olarak bilinenin aksine kaktüs ömrünü tamamlamış değildir. Yani bir daha çiçek açmayacağı anlamına gelmez. Kaktüsler genellikle her yıl bir defa çiçek açar. Dolayısıyla çiçeklerini açıp, döktükten sonra bir sonraki sezonda yeniden çiçek açabilmek maksadıyla kendisini yenilemeye başlar. Kaktüs çiçeği öncesinde tomurcuklar vermeye başlar. Eğer bu tomurcuklara dokunulursa kaktüs küser ve o tomurcuktan çiçek açmaz. Hatta diğer tomurcukların bile küsmesine neden olarak, çiçek açmaz. Bu yüzden kaktüs çiçek tomurcuklarına dokunmamaya özen göstermek, etkileyici ve rengarenk çiçeklerini görmek isteniyorsa çok önemlidir.

Kaktüs nasıl çiçek açar?

Kaktüsün çiçeğini sağlıklı bir şekilde açabilmesi için mutlaka doğru kaktüs bakımı yapılması oldukça mühimdir. Çok sert görünüme sahip olan kaktüsün bakımının çok hassas olması da ayrı bir ironidir. Her ne kadar kaktüsün uzun süre susuzluğa dayanıklılığa sahip olsa da kaktüsün türüne göre bu durum değişkenlik gösterebilmektedir. Bu nedenle kaktüs çiçeği açması isteniyorsa bakımına hassasiyet gösterilmesi gerekmektedir.

Bununla birlikte kaktüs çiçeğinin henüz tomurcuk olduğu dönemde tomurcuğuna dokunulmaması oldukça büyük bir önem taşımaktadır. Zira böyle bir durumda tohumu kurur ve dökülebilir. Ayrıca kaktüslerin çiçek açtıktan sonra su, ışık ve sıcaklık gereksinimleri açısından değişimlerde söz konusu olabilir.

Hangi kaktüsler çiçek açar

Her kaktüs bitkisinin çiçek açması yapısal özellikleri gereğince mümkün değildir. Bu nedenle her kaktüs bitkisi çiçek açmaz. Muhteşem görsellik sunan kaktüs çiçeği görmek isteyenler çiçek açabilen kaktüs türlerini tercih edebilir. Bu kaktüs türleri arasında en popüler olanları ise “Stapelia gigantea”, “Huernia transmutata”, “Peyote Kaktüsü”, “Echinopsis”, “Crassula Buddha’s Temple” ve “Mammillaria Spinosissima” türleridir. Bu türler doğru bakım ile kaktüs çiçeğini açabilir.

Kaktüsler son derece ilginç bitkilerdir. Her bir kaktüsün kendisine has özelliklerinin bulunmasından mütevellit, her biri ayrı ayrı insanların dikkatini çeker. Bu tip kendisine has özelliğiyle dikkat çeken bir kaktüs türü de gece açan kaktüs çiçeği türüdür. Bu kaktüs türünde yalnızca güneş battıktan sonra gece saatlerinde çiçeğini açar. Sabahın ilk ışıkları ile birlikte standart bir kaktüs görünümüne kavuşur. Son derece şık ve çoğu zaman kaktüsün kendi boyutlarına eş ve hatta bazen daha büyük çiçekler açar. Pembesi bir beyazlığa sahip olan yaprakları ve papatyaya benzer orta kısmı ile eşsiz bir görüntü ortaya çıkartır. Hatta çok hoş kokusuyla herkesin evinde mutlaka yer vermesi gereken kaktüs türlerinden birisidir.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir