Haworthia ve Aloe Bakımı

Haworthia Zebra Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Zebra Haworthia Bakımı

Görünüşünün zebraya benzemesinden dolayı haworthia zebra şeklinde isimlendirilen bu bitki, sukulent türlerinden birisidir. Yapraklarının adeta bir zebra gibi beyaz çizgilere sahip olması, her ortamda en çok dikkat çeken nesne olmasına neden oluyor. Bu görselliği dolayısıyla da günümüzde hem ofislerde hem de yaşam alanlarında en çok tercih edilen bitkilerden birisi konumunda bulunuyor. Zebra kaktüsü olarak da isimlendirilen haworthia zebra için aynı zamanda da “yılan derisi çiçeği” şeklin de bir isimlendirme gerçekleştirilir. Diğer tüm sukulent türlerinde olduğu gibi zebra bakımı da diğer bitki türlerine göre daha az zahmete sahiptir.

Haworthia Zebra Bakımı Püf Noktaları

Günümüzde hemen hemen her evde bulunan haworthia zebra bakımı en basit olan bitki türlerinden birisidir. Sulamasından, çeşitli takviyelere kadar her konuda tüm diğer bitki türlerinden çok daha kolay bakım koşullarına sahiptir. Evde veya ofiste doğru noktanın tespit edilmesinden sonra ortamından memnunluğunun sağlanması, çok sağlıklı bir şekilde büyüyebilmesi için yeterlidir. Çok az yer kaplamasına karşın en kalabalık mekanlarda dahi tüm dikkatleri üzerine çekebilmesini sağlayacak zebra yaprakları ile dikkat çekicidir. Bu bitki türünün bakımı konusunda aslında hiç bakım istemeyen bir bitki olduğu şeklinde bir yorumlama bile yanlış olmayacaktır.

Diğer sukulent türlerine göre haworthia zebra bakımı noktasında en çok yapılan hataların başında çok fazla güneş istediği yönünde olur. Aslında bu bitki türü, daha az güneş ışınlarına ihtiyaç duyar. Ancak bu kesinlikle karanlık bir noktada veya odada tutulması gerektiğini göstermez. Zira haworthia zebra bitkisi, aydınlık bir odada daha sağlıklı ve daha mutlu olur. Bunun dışında toprak değişimi de periyodik olarak yapılmalıdır. 18 aylık süreçlerde toprağının değiştirilmesi de çok rahat bir bakıma sahip olmasını sağlar. 18 ayda bir toprak değişiminin yapılmasının nedeni ise bu süre içerisinde 1 boy büyüyor olmasıdır. Bu şekilde boy büyümesi nedeni ile bir boy büyük saksıya geçiş yapılmasını gerektirir. Bu geçiş sırasında da toprağının değiştirilmesi, tazelenmesine ve yeniden canlanmasına yardımcı olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir