Haworthia ve Aloe Bakımı

Haworthia Türleri Nelerdir?

Haworthia Türleri

Haworthia, estetik görüntüleri, çok basit ve zahmetsiz olan bakımları ile artık her kapalı mekanda dekoratif olarak kullanılabilen bitki türlerinden birisi haline gelmiştir. Sukulent türü olan haworthia, son derece dayanıklı yapısı sayesinde çok zorlu koşullara karşı bile direnç gösterebilmektedir. Bu nedenle de yoğun ve hassas bir bakıma ihtiyaç duymadığından, bakımı pek çok bitki türüne göre çok daha basittir. Yapraklarının form ve şekilleri ile birlikte yapısal özelliklerine göre değişkenlik gösteren son derece geniş haworthia türleri bulunuyor. Günümüzde her alanda yaygın olarak tercih ediliyor olsa da mevcut olan haworthia’nın türleri birbirinden farklı olabiliyor.

Haworthia Türleri / Çeşitleri

Günümüzde ofislerde ve evlerde en çok bakılan bitki türlerinden birisi olan haworthia, hem yapısal özellikleri hem de görsellikleri ile birbirinden farklı olan çok sayıda türe sahiptir. Bakımı oldukça kolay olan haworthia türleri arasında en bilinenleri ise 6 adettir. Ancak haworthia türlerinin kapsamı oldukça geniştir ki toplam 150 farklı türünün bulunduğu biliniyor.  Tüm kapalı mekanlarda bakılan bu sukulent bitki türlünün kendi altında bulunan türleri farklılık göstermektedir. Buna göre en yaygın olarak tercih edilen ve farklı görselliği ile dikkat çeken haworthia türü arasında haworthia zebra öne çıkıyor. Yılan derisi çiçeği olarak da bilinen bu türü adeta bir zebra gibi çizgili yapraklara sahiptir. Yeşil yapraklarının üzerinde beyaz çizgileri bulunduğundan bu ismi alır.

Bunun dışında haworthia türleri arasında haworthia cooperi de öne çıkmaktadır. En popüler olanlarından bir diğeri ise haworthia fasciata türüdür. Son derece dayanıklı yapısıyla her ortamda çok rahat bir şekilde bakılabilmektedir. Bunun dışında ofislerde ve evlerde bulunan haworthialar arasında haworthia limifolia, haworthia cymbiformis ve haworthia truncata türleri bulunmaktadır. Etli bitki türlerinden birisi olması ile son derece sıra dışı bir görünüm sunmaktadır. Zengin aloe vera içeriğine sahip olmasıyla da oldukça sağlıklı ve faydalı olan bu bitki türleri görsellikleri ile sınırlı kalmayan özelliklere sahiptir. Bu gibi detayları da günümüzde dünyanın her yerinde en popüler olan bitki türlerinden birisi haline gelmesine yol açmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir