Haworthia ve Aloe Bakımı

Haworthia Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Haworthia Bakımı

En ilgi çekici bitki türlerinden birisi olan haworthia, zengin türleriyle yaşam alanlarına ve ofislere hem renk hem de doğallık kazandırıyor. Son derece etkileyici görselliklere sahip olmalarıyla haworthia, dekoratif bir nesne olarak da etkin biçimde değerlendirilebiliyor. Ayrıca içeriğinde yüksek miktarda aloe vera barındırıyor olması ile de dünyanın her yerinde büyük bir popülariteye sahip olmuştur. Son derece etkileyici görselliği kadar haworthia bakımı da oldukça basit ve zahmetsiz olduğundan günümüzde oldukça yoğun şekilde tercih edilmektedir. Bakımı kolay ve etkileyici görünüme sahip olan bu bitki türleri, sukulent çeşitleri arasında yer almaktadır.

Doğru Haworthia Bakımı

Evde veya işyerinde haworthia bakımı yapmak isteyenlerin bazı hususlara dikkat etmeleri sağlıklı ve canlı bir haworthia’ya sahip olabilmeleri açısından çok önemlidir. Her ne kadar aşırı ilgili bir bakım gerektirmiyor olsa da yine de temel ihtiyaçlarının doğru koşullarda sağlanması gerekir. Örneğin, kaktüs familyasının alt türlerinden birisi olmasından mütevellit haworthia türleri, zorlu koşullara karşı yüksek dirence sahiptir. Özellikle de aşırı ve sürekli bir sulama gibi ihtiyacı bulunmamaktadır. Bu özellikle evinde bitki bakan ancak sürekli sulamada unutmadan veya yoğunluktan dolayı aksamalar yaşayan kişiler için büyük bir rahatlık getiriyor. Gün aşırı sulama gibi bir durum bulunmayan haworthia bakımında, sulama işlemleri toprak kuruluğuna göre yapılır. Toprağın nemini tamamen kaybettiğinden emin olduktan sonra yapraklarına değmeyecek şekilde iyice su verilmesi yeterlidir.

Kaktüs alt türlerinden birisi olmasına karşın haworthia bakımı konusunda çok yaygın yapılan hatalardan birisi de doğrudan güneş ışınlarıyla karşı karşıya bırakılmasıdır. Bu son derece hatalı bir bakım tekniğidir. Zira haworthia bakımında ihtiyaç duyduğu güneşin filtreli olarak kendisine ulaşmasını ister. Eğer doğrudan yoğun güneş ışınlarına maruz kalır etli olan bu bitkinin geniş ve kalın yaprakları incelmeye başlar. Ayrıca bitki genel itibariyle kendisini kapatır ve canlı yeşil tonlarında olan yapraklarında renk değişimi söz konusu olur. Böyle bir durumda olan haworthia bitkisinin yerinden hiç ama hiç mutlu olmadığını gösterir. Bu sebeple yerini değiştirmek gerekir. Ancak yerinden memnunsa kesinlikle yerinden ellenmemesi gerekir ki aksi halde küser.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir