Salon Bitkileri Bakımı

Difenbahya Bakımı Nasıl Yapılır?

Difenbahya Bakımı Nasıl Yapılır?

Hemen hemen her salonda bulunsa da adı pek yaygın olarak bilinmeyen muhteşem görüntüye sahip bitkilerden birisidir. Son derece etkileyici yapraklara sahip olan difenbahya bitkisi, her evde en çok yetiştirilen salon bitkilerinden birisidir. “Ağlayan Çiçek” şeklinde de isimlendirilir. Çünkü bazı zamanlarda yemyeşil büyük ve geniş yapraklarından ter damlacıkları şeklinde su çıkartır. Bu durumda dışarıdan oluşturduğu görsellik ağlıyormuş gibi olduğundan bu şekilde isimlendirilir. difenbahya çiçeği için aynı zamanda da “Dieffenbachia” şeklinde bir isimlendirme de kullanılmaktadır. Oldukça geniş ve büyük yapraklarının parlak görüntüsü her dekoratif atmosferde çok özel bir dokunuş gerçekleştirmeye yardımcı olur. Çiçek açmayan bitkilerden birisi olan difenbahya bakımı konusunda narin yaklaşım sergilemek, onunda aynı şekilde yaşama tutunmada ihtimam göstermesini sağlayacaktır. Bu yüzden difenbahya bakımı çok titiz bir şekilde gerçekleştirilmelidir.

Güçlü görüntü ortaya çıkartan muhteşem yapraklarının bu görüntüsünü koruyabilmesi adına difenbahya bakımı çok özenli bir şekilde yapılmalıdır. Bitkinin bakımında önem taşıyan sulama, aydınlatma, nerede konumlandırılacağı gibi konularda çok titiz şekilde seçimlerde bulunulması gerekmektedir. Bitkinin her zaman etkin biçimde gelişim göstermesi için gerekli olan koşulların sağlanması gerekmektedir. Bitkinin bakımı için her bir işlemin ayrı ayrı ele alınması da gerekir.

Difenbahya nerede yetişir?

Bir salon bitkisi olan difenbahya için doğru yerin seçilmesi çok önemlidir. Büyük ve güçlü yapısının altında narin bir yapı gizlemektedir. Difenbahya bakımı için öncelikli olarak doğru yerde konumlandırılması gerekir. Bitki aydınlığa karşı çok büyük ihtiyaç beslemektedir. İyi bir şekilde gelişim gösterebilmesi için güneşten gelecek aydınlığa fazlasıyla ihtiyacı bulunur. Diğer bitkiler gibi güneş ışınlarına doğrudan maruz kalma konusunda biraz istisnai farklılığa sahiptir. Yani difenbahya bitkisinin alacağı güneş ışınlarının evin perdelerinden süzüldükten sonra kalan güneş ışınları olmalıdır. Yani perdelerin bir süzgeç görevi görmesi gerekir. Bu şekilde sağlıklı ve büyük yapraklara sahip olacaktır. Özellikle kış aylarında daha zorlu olan aydınlatma konusunda çözüm için olabilecek en yüksek ışığı alabileceği konumda bulundurmaya özen göstermelisiniz.

Difenbahya güneş ışınlarına olan ilgisi nedeniyle yaprakları, güneş ışınlarının geldiği yönde eğilim gösterir. Bu yüzden aylık periyotlarda olacak şekilde karanlık tarafta kalan yönünü güneş ışınlarına doğru çevirmek gerekiyor. Böylelikle tek bir yöne eğilmesi gibi bir durum oluşmaması sağlanabiliyor.

Difenbahya nasıl sulanır?

Difenbahya bitkisini bakımında bir diğer önemli husus sulama işlemidir. Bir bitkinin en temel ihtiyacı olan suyun karşılanması noktasında doğru difenbahya bakımı uygulanmalıdır. Difenbahya bitkisi sulama işlemi sırasında her zaman toprak nem durumunun kontrolünün yapılması çok önemlidir. Her seferinde toprak nem kontrolü yapıldıktan sonra kuru olması halinde toprağın her yerine eşit şekilde ıslatacak biçimde sulama yapılması gerekmektedir.

Bitkinin sulanması için kullanılacak suyun dinlendirilmiş olması da ayrıca önem taşımaktadır. Difenbahya sulama işlemlerinin yaz aylarında ve kış aylarında farklı periyotlarda ve miktarlarda yapılması çok önemlidir. Yaz aylarında sıcaklıkların yüksek olmasından dolayı daha sık bir sulama uygulanması gerekir. Kış aylarında ise daha geniş aralıklarla ve daha kontrollü şekilde sulama yapılması gerekmektedir. Yazın haftada ortalama 2 defa, kışın ise ortalama 1 defa olacak şekilde sulanması gerekmektedir.

Difenbahya toprağı ne zaman değiştirilir?

Difenbahya bakımı için toprak değişimi de tüm bitkiler için olduğu gibi çok önemlidir. Difenbahya bitkisinin toprağının değişimi pek çok bitki türüne göre daha sık aralıklar ile yapılmalıdır. Buna göre difenbahya bitkisinin toprağının yılda bir defa olacak şekilde değiştirilmesi gerekmektedir. Her yıl ilkbahar aylarında toprağının değiştirilmesi bu büyük ve geniş yapraklara sahip olan bitkinin çok daha hızlı bir şekilde salınmasına imkan vermektedir.

Difenbahya için vitamin kullanılmalı mı?

Difenbahya bitkisinin bakımı için en çok merak edilen konulardan birisi de vitamin kullanılıp, kullanılmayacağı konusudur. Difenbahya bakımı için vitamin ve mineral desteği uygulanabilir. Ancak bu uygulama sürecinde göz önünde bulundurulması gereken hassas noktalar bulunuyor. Bu noktaların en başında da tabii ki sağlıklı ve hızlı gelişim döneminde olduğu zamanlar vitamin desteği uygulanmaması gerektiğidir. Çünkü bu aşırı desteklemeye girerek, bitkinin faydadan çok zarar görmesine neden olabilir. Bu yüzden yapraklarında sararma veya canlılıklarında kayıp gibi bir durum söz konusu olduğu takdirde vitamin desteği tavsiye edilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir